Program 2024

  Od 17. do 24. 5. přivítají Pardubice 13. ročník festivalu Multikulturní týden, který nabídne přehlídku kultur a národností žijících s námi a kolem nás. Cílem je obohatit společenský život Pardubic, vytvořit neformální prostor pro vzájemná setkávání, poznat zvyky jiných zemí a zažít netradiční momenty pod vedením zahraničních i českých lektorů.

  Pokud není uvedeno jinak, jsou vstupy na akce zdarma. Změna programu vyhrazena.

  GRAFICKÉ MATERIÁLY KE STAŽENÍ ZDE.

  Festivalový rozjezd

  Bruno Matteo - Výstava We are One

  15. 4.–25. 5. 2024
  před Východočeským divadlem v Pardubicích, náměstí Republiky

  Série „We Are One“, kterou navrhl fotograf Bruno Matteo, se ponoří do vizuálního průzkumu, který začíná myšlenkou Pangea, prakontinentu, který sjednotil všechny pevniny před miliony let. Skrze Matteovu čočku se vydáme na jedinečnou cestu geologickou historií Země, pamatujeme si naše prvotní spojení jako obyvatel této planety. Když uvažujeme o Pangea, jsme povzbuzováni k tomu, abychom uvažovali o vnitřní jednotě celého lidstva a abychom uznali naše společná pouta, která přesahují hranice a kulturní rozdíly, prostřednictvím portrétů, které zachycují rozmanitost a jedinečnost jednotlivců v naší globální společnosti.

  Výstava se bude konat venku před pardubickým divadlem v České republice od 15. dubna do 25. května. A na oslavu zahájení, 15. dubna v 16 hodin, nás čeká živá brazilská hudba.

  Autor: Bruno Matteo

  Výstava Partnerská města v Evropě

  15. 4.–31. 5. 2024
  Tyršovy sady

  Venkovní fotografická výstava Partnerská města v Evropě je připomínkou 20. výročí od vstupu České republiky do Evropské unie. Výstava probíhá od dubna do konce května v Tyršových sadech a návštěvníkům představí 12 partnerských měst Pardubic (Doetinchem, NL/Golegã, PT/ Jerez, ES/Merano, IT/Pernik/BG/Saumur, FR/Selb, DE/Skellefteå, SE/Vysoké Tatry, SK/Waregem, BE/ Bełchatow a Wrocław, PL).

  Alla Tokareva – Výstava hracích a tarotových karet z celého světa 

  27. 4.–4. 6. 2024
  Krajská knihovna

  Alla Tokareva představuje svou bohatou sbírku balíčků hracích a tarotových karet. Při hraní bridže si všimla, že některé balíčky karet jsou různě umělecky ztvárněny. A tak začala její cesta sbírání různorodých karet až na výstavu v Krajské knihovně v Pardubicích.

  10. 5., 17:00 – KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

  Sociocon

  10:30–20:00, 7. 5. 2024
  Divadlo 29, Ul. Sv. Anežky České 29

  15. ročník tradiční studentské konference Katedry sociální a kulturní antropologie UPCE, na které výsledky své činnosti prezentují akademičtí pracovníci, studenti i absolventi. Těšit se můžete na konferenční příspěvky a dokumentární filmy s antropologickou tematikou.

  Bruno Matteo – Výstava Mázhaus Smrt a život

  7. 5.2. 6. 2024 vernisáž 7. 5. od 17:00
  MÁZHAUS, Pernštýnské náměstí 3

  Druhá výstava Bruna Mattea mapuje cestu proměňování, proudění, obnovy i neuchopitelnosti konce. Pro své fotografie používá neobvyklé materiály, jako je sklo nebo látka.

  🎟️ Petr Jan Juračka: Finsko a Island

  10. 5. 2024, 18:00
  Hudební sál radnice, Pernštýnské náměstí

  Oblíbený dobrodruh, přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka se s námi opět podělí o své zážitky z cest na kole. Tentokrát vyslyšel volání dalekého severu a vyrazil napříč jedním z největších evropských jezer. Jak se mu dařilo můžete zjistit 10. května od 18:00 v hudebním sále na Pernštýnském náměstí. Nutná registrace ZDE, kapacita omezena. 

  Vernisáž výstavy Křížem krážem pralesem

  16. 5. 2024, 16:30
  ZUŠ Polabiny, Lonkova 510

  Žáci výtvarného oboru z polabinské ZUŠ při práci poznávali tropické deštné lesy. Inspirováni skutečnými i pohádkovými příběhy z těchto oblastí se ve svých dílech různými technikami seznamovali s florou i faunou. Výsledky jejich dobrodružné výpravy do hlubin pralesů uvidíte na výstavě.

  Cestovatelská přednáška Nikaragua

  16. 5. 2024, 17:00
  ZUŠ Polabiny, Lonkova 510

  V koncertním sále ZUŠ bude po vernisáži výstavy Křížem krážem pralesem od 17 hodin následovat přednáška pana Petra Petráse o, od rovníku nepříliš vzdálené, Nikargui.

  Pátek 17. 5.

  Film Všechny polohy lásky

  16:30
  Dobrá čajovna, Pernštýnská 16

  Oceněný snímek o více či méně povedených vztazích z roku 2006 uvidíte pod originálním názvem AzulOscuroCasiNegro ve španělském znění s anglickými titulky. Pro labužníky, a to doslova, film můžete vychutnat u šálku dobrého čaje a poté se přesunout do divadla Exil na další podívanou ve znamení Španělska.

  🎟️ FLAMENCO VEČER

  19:00–21:00
  DIVADLO EXIL, tř. Míru 60 (pod Machoňovou pasáží)

  Večer, který vtáhne diváka do jihošpanělské Andalusie plné barev, temperamentu a pohody. Na programu je tanec, kytarový doprovod, zajímavé rekvizity, ale zejména přiblížení španělské atmosféry. Účinkují: taneční škola „Flamenco Pardubice” pod vedením Lenky Jehličkové, Kamil Ďurana – kytara, Tomáš Klement – průvodce dějem.

  Omezený počet, nutná registrace ZDE.

   

  sobota 18. 5.

  🎟️ pozorování oblohy/projekce ve hvězdárně

  10:00–22:00
  HVĚZDÁRNA BARONA ARTURA KRAUSE, Gorkého 2658

  Pro velký zájem se vám i letošní festivalový víkend otevřou dveře observatoře. Za jasného počasí budete na denní obloze pozorovat Slunce a večer se zaměříte na výrazné útvary na povrchu Měsíce a další objekty jarní oblohy.

  Registrace ZDE.

  Film Srdce Mezquite

  17:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  Domorodá dívka Lucia se chce naučit hrát na harfu. V její komunitě ale tato výsada patří jen mužům. Ve španělském znění s anglickými titulky. Po skončení filmu zůstaneme v Latinské Americe, ale z Mexika se přeneseme více na jih.

   

  Cestovatelská přednáška: Peru – země Inků

  19:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  Tradiční turistická země Jižní Ameriky netradičním pohledem jednoho bláznivého učitele španělštiny. Kromě klasických inckých památek a obvyklých destinací vám představí i méně známá zákoutí, jedinečnou peruánskou gastronomii a fenomenálního spisovatele jménem Mario Vargas Llosa, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

   

  neděle 19. 5.

  🎟️ TURNAJ VOLEJBALOVÝCH TÝMŮ

  09:00–16:00
  TĚLOCVIČNA UNIVERZITY PARDUBICE, Kunětická 92

  Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! Přijďte podpořit svůj tým na turnaj v šestkovém volejbale. Doprovodný program – workshop PortDesBras v podání Evy Stillerové, hod míčem na koš, hry pro děti a výborné občerstvení z nabídky Café Robinson.   

  Registrace ukončena.

  🎟️ pozorování oblohy/projekce ve hvězdárně

  10.00–22.00
  HVĚZDÁRNA BARONA ARTURA KRAUSE, Gorkého 2658

  Pro velký zájem se vám i letošní festivalový víkend otevřou dveře observatoře. Za jasného počasí budete na denní obloze pozorovat Slunce a večer se zaměříte na výrazné útvary na povrchu Měsíce a další objekty jarní oblohy.

  Registrace ZDE.

  Cestovatelská přednáška ukrajina

  14:00
  KOMUNITNÍ UPRCHLICKÉ CENTRUM KALYNA, Artura Krause 2316, Pardubice – Dukla

  Podívejte se na Ukrajinu jinýma očima. Prohlédněte si její krásy, objevte bohatství a jedinečnost ukrajinského národa i vše ostatní spojené s životem v této třetí největší evropské zemi. Jste zváni na Duklu do útulného centra Kalyna, kde zároveň vystavuje své malby Alla Kaplia ze Zaporizhzhie, absolventka Krajinářského a interiérového designu a architektury.

  🎟️ Petr Horálek: Tajemství snímků nasa

  18:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  Co skrývají oceněné snímky? Uspět v prestižní soutěži NASA více než dvacetkrát je úspěch, na který dosáhne jen hrstka fotografů z celého světa. V Česku se to zatím podařilo pouze astrofotografovi Petru Horálkovi. Nemohli jsme se rozhodnout, na kterém z jeho dobrodružství ho chceme doprovázet, proto jsme vybrali všechna najednou!
  Registrace ZDE.

   

  pondělí 20. 5.

  Setkání s esperantem

  16:00–17:30
  Knihovní centrum U Vokolků, Příhrádek 8

  Většina lidí se již někdy s pojmem esperanto setkala. Jak ale tento uměle vytvořený jazyk zní? Má vlastní kulturu? Jak se daří esperantskému hnutí? Co vede zájemce k tomu, aby se jej učili? Činnost Esperantského klubu Dr. Schulhofa v Pardubicích už od roku 1909 obohacuje kulturní rozmanitost našeho města. Přijďte si posedět s přáteli tohoto jazyka a dovědět se o něm více podrobností.

  Přednáška o Pobaltí a lotyšský film Moje svoboda

  18:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  Komponovaný program s přednáškou Ally Tokarevy o Pobaltí a promítáním lotyšského filmu My Freedom z roku 2023, založeném na životním příběhu novinářky a političky Ity Kozakevič, s anglickými titulky.

   

  úterý 21. 5.

  Pojďme si hrát a zpívat španělsky a anglicky – Macarena & Fran

  9:00–10:00
  Babymusic, Milheimova 611

  Rytmický workshop pro maminky s nejmenšími dětmi. Chcete upevnit citovou vazbu se svým miminkem a zároveň se naučit španělsky nebo procvičit angličtinu? Chcete, aby vaše děťátko bylo vystaveno cizím jazykům už odmalička? Přijďte se podívat. Registrace na www.spanelsky.com, vstupné 100 Kč. 

  🎟️ Shibori – workshop japonské batiky

  10:00, 11:00, 16:00, 17:00
  Knihovní centrum U Vokolků, Příhrádek 8

  Seznamte se s historií batiky a barviv na workshopu japonské batiky Pavly Závodné a Evy Kašparové. Naučíte se batikovat a skládat látku metodou Shibori pod dohledem lektora. Vstupné 80 korun za hodinu. Registace ZDE.

  Doma – divadelní kroužek IPN a estonský film Malá soudružka 

  18:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  Dětský divadelní kroužek Institutu Paměti národa oživuje známé i méně známé příběhy z naší společné historie. Premiéru hry o nuceném odchodu a touze po domově doplní estonský film z roku 2018 s anglickými titulky. Silná osobní vzpomínka na stalinistické čistky se odehrává v 50. letech na území Estonska. Malá Helenka nechápe, proč byla její maminka odvlečena na Sibiř a proč se tatínek zlobí, když povzbuzuje pionýry při jejich pochodu.

   

  Eva stillerová – brazilský zouk

  19:00
  Karma Lounge, náměstí Republiky 1

  Naučte se tančit brazilský zouk, který si pro svou nebývalou kombinaci poutavé hudby, neobvyklých pohybů těla a jedinečného spojení partnerů získal obrovskou popularitu po celém světě. Nesvazuje přísnými pravidly a umožňuje vyjádřit se přesně tak, jak cítíte. Přijít můžete ve dvojici, v partě i sami.  Registrace na eva.stillerova@email.cz, vstup zdarma.

  středa 22. 5.

  LETEM SVĚTEM – minijarmark PRO MŠ a ZŠ

  10:00–13:00
  DOPRAVNÍ FAKULTA UNIVERZITY PARDUBICE, Studentská 95

  Program je určen pro mateřské a základní školy, školní družiny i širokou veřejnost. Během workshopů studenti představí kultury vybraných zemí celého světa, jejich tradice či typické hry, sporty a pochutiny. Těšit se můžeme například na prezentace Dánska, Španělska, Vietnamu či Madagaskaru. Organizuje Univerzita Pardubice, Fakulta filozofická.
  Program se bude konat na náměstíčku před budovou Dopravní fakulty Univerzity Pardubice.

  Belgie všedně nevšedně

  17:00–19:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  Belgie všedně nevšedně

  Klára Manová, vystudovaná nederlandistka a nadšená průvodkyně po zemích Beneluxu, se s vámi podělí o zajímavosti a zvláštnosti této krásné země. Povídat si budete o svérázné povaze Belgičanů, projdete se malebnými uličkami Bruselu a zhodnotíte nabídku belgických vaflí, čokolády a piva.  Nevynecháte ani návštěvu méně známých míst, jako je malebné město Gent a jeho klidné kanály či pohádkové Bruggy s romantickými mosty a starobylými uličkami.

   

  Zazie v metru

  18:00
  Francouzská aliance, Evropský spolkový dům, Pernštýnské náměstí 55, 2. patro

  Desetiletá Zazie je poprvé v Paříži a má jedno velké přání, vidět metro. To je ale kvúli stávce zavřené, a tak se Zazie vydá poznávat velkoměsto na vlastní pěst. Francouzská surrealistická komedie z roku 1960 podle slavného románu Raymonda Queneaua v režii Louise Malleho.

  Drum for fun

  19:00
  Karma bar&lounge, náměstí Republiky 1

  Sedmnáctičlenná bubenická parta z Chrudimi Drum for Fun. Rytmická sekce čítá dvanáct perkusivních nástrojů – djembe, darbuky, timbales, konga, plastové barely, symfonický velký buben Adams a další, které ovládá převážně ženská část kapely. Repertoár DFF jde napříč žánry – rock, pop, latina, ethno, punk. Vstupné 100 Kč – rezervace a prodej vstupenek Karma Lounge. 

  čtvrtek 23. 5.

  Film Ševelící pobřeží a putování do Santiaga de Compostela

  18:00
  Divadlo Exil, Machoňova pasáž, tř. Míru 60

  I Portugalsko mělo svoji cestu za svobodou a letos si připomíná 50 let od převratu, stejně nenásilného jako sametová revoluce, znamenajícího konec diktatury, konec impéria a počátek demokracie. Historický kontext filmu o pádu kolonialismu uvede Alena Růžičková z Portugalského centra v Praze a promluví i o jiných cestách, které protínají Portugalsko, tak zvaných caminhadas.

   

  Film Almanya – Vítejte v Německu

  18:00
  Goethe-Zentrum Pardubice, Evropský spolkový dům, Pernštýnské náměstí 55, 2. patro

  „Jsem Němec nebo Turek?“ ptá se šestiletý Cenk Yilmaz. Potřebuje znát odpověď, aby se mohl přihlásit do správného fotbalového týmu. Film je povedeným humorným příspěvkem k aktuálnímu (nejen) německému tématu migrace a integrace. V německém znění s českými titulky.

  Balcan Sounds

  19:00–22:15
  Karma bar&lounge, náměstí Republiky 1

  Program složený z různých žánrů – funk, rock soul and jazz instrumental. 

  Vstupné 150 Kč – rezervace a prodej vstupenek Karma Lounge. 

  19:00 – 20:15 |Balcan sounds etno & poprock (host – Silva Bečková, zpěv) 

  20:45 – 22:15 |The Factory Band, Salih & Veronique 

   

  pátek 24. 5.

  MULTIKULTURNÍ JARMARK – TANEČNÍ A HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ

  11:00–19:00
  Piazzetta, Automatické mlýny, Mezi Mosty

  Nenechte si ujít tradiční vrchol Multikulturního týdne v Automatických mlýnech. Již od 11 hodin přijďte ochutnat arménskou, mongolskou, ukrajinskou, romskou a ugandskou kuchyni. Zjistíte, jaké speciality se vaří v Pobřeží slonoviny a můžete je zkombinovat se ciderem nebo francouzským vínem. Až do večera vás bude bavit bollywoodský, irský, romský, španělský a mexický tanec, mariachi, balkánský zpěv a hra na morin khuur, indie rock či liquid funk v provedení profesionálů i hudebních a tanečních nadšenců z pardubických souborů.

  Pokud chcete sebe nebo své děti zaregistrovat na umělecký workshop, ani tak nepřijdete o dění na pódiu. Dílny se odehrávají na nádvoří a na terase Sféry, v níž proběhne příběh s Vědou na kouli od 16.30 – 17.15 v anglickém jazyce. Registrace TADY. Dalším bonusem jsou komentované prohlídky areálu Mlýnů ve spolupráci s Nadací Automatické mlýny. Registrace na levandulový workshop TADY.

  LINE-UP

  11:00 – PIRÁTI Z KLASU (CZE)
  11:20 – DÍVČÍ KYTAROVÝ KVARTET (UKR)
  11:40 – MUNKH-ERDENE (MNG)
  11:50 – ENKHBAYAR  (MNG)
  12:00 – RITM (UKR)
  12:15 – BOLLYWOOD DANCE (CZE)
  12:20 – SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
  12:45 – SARRAF (CZ/BIH)
  13:25 – VIRA TOMCHUK (UKR)
  13:55 – MAX ANDREWS (USA)
  14:35 – MUNKH-ERDENE (MNG)
  14:45 – ENKHBAYAR (MNG)
  14:55 – KHEL MANCA (CZE)
  15:00 – NIKOLAS PETIK (CZE)
  15:10 – BACHTALE ČAVE (CZE)
  15:15 – KHEL MANCA A BACHTALE ČAVE (CZE)
  15:25 – BOLLYWOOD DANCE (CZE)
  15:35 – LENKA JEHLIČKOVÁ FLAMENCO (CZE)
  15:50 – H. P. M. DANCE STUDIO PARDUBICE (CZE)
  16:05 – BALLET PRIMA PARDUBICE (CZE)
  16:20 – ZOUK (CZE)
  16:45 – MARIACHI AZTECA DE PRAGA (MEX/BOL/USA/CZE)
  17:30 – 2ENOUGH (CZE)
  18:10 – DÉMÁIRT (CZE)
  18:30 – DVORANA (CZE) & MARIACHI AZTECA DE PRAGA (MEX/BOL/USA/CZE)

  🎟️ Multikulturní jarmark – workshopy

  24. 5. 2024
  Piazzetta, Automatické mlýny, Mezi Mosty

  od 11:00 Vyšíváme a tiskneme (ZUŠ Lonkova)
  11:00–14:00 Maskovací síť
  od 13:00 Tvorba placek
  od 13:00 Výroba větrných mlýnů
  od 13:00 Zdobení batohů
  15:00–16:15, 17:00–18:15 Komentované prohlídky areálu Mlýnů ve spolupráci s Nadací Automatické mlýny, registrace ZDE.
  16:00–17:30 Art Makó – dílničky pro děti
  16:30–17:15 Vzdělávací centrum SFÉRA: Příběh s Vědou na kouli v anglickém jazyce, registrace ZDE.
  16:30 a 18:00 Levandulový workshop, registrace ZDE.

  🥐 Multikulturní jarmark – Stánky

  24. 5. 2024
  Piazzetta, Automatické mlýny, Mezi Mosty

  🇲🇽 MEXIKO – MINERVA RIVAS

  Vizuální umělkyně z Hidalga v Mexiku se výtvarnému umění učila od své matky a věnuje se mu od dětství. Preferuje akvarel, ale pracuje i s dalšími technikami a metodami, jako je olej, akryl, pastely a grafit. Její dílo čerpá z mexické kultury a svátku Dne mrtvých. Reprezentuje také oblast La Huasteca, rozprostírající se podél Mexického zálivu, s ručními výšivkami z Tenanga, které zobrazují každodenní život v této oblasti včetně zvířat, květin a lidí. Vytváří i díla na zakázku.

  🇧🇷 BRAZÍLIE – BRAZILIAN SNAKS

  Tropická země proslulá svou kávou a exotickým ovocem, jako například açaí, plod chlebovníku, guava a další, je ve srovnání s jinými státy relativně mladou zemí. Byla výrazně ovlivněna přistěhovalci z různých zemí, včetně Portugalska, Itálie, Německa, Japonska, Číny a Afriky, a tyto migrační vlny jí přinesly rozmanité kultury, což je patrné v různorodosti každého brazilského regionu. Jih země je ovlivněn německou kulturou, severovýchod africkou, jihovýchod italskou, japonskou a čínskou, zatímco sever si uchovává domorodé tradice a kmenové zvyky. Každý region se tak může pochlubit jedinečnými jídly, tanci a obyčeji. Brazilian snaks dnes představuje běžnější občerstvení a známé sladkosti. Iniciativu založila v Praze profesionální kuchařka Luiza Braga.
  Slané menu – kuřecí krokety coxinha, sýrové krokety bolinha de queijo, šátečky plněné mletým masem risoles de carne, slané koláče – kuřecí se sýrem empadão de frango com requeijão a empadão de palmito, smažené pečivo pastel plněné sýrem a hovězím masem.
  Sladké menu – čokoládový dort Brigadeiro, mrkvový dort, dezert Beijinho z kondenzovaného mléka s kokosem.

  🇨🇮 POBŘEŽÍ SLONOVINY

  Malý stát v západní Africe sousedící s Ghanou, Burkinou Faso, Mali, Guineou a Libérií s 23 miliony obyvatel pocházejících z různých zemí Afriky, kontinentální Francie a více než 60 místních kmenů. Vlivy různých kultur se postupně prolínají a vytvářejí na Pobřeží slonoviny pestrou paletu zvyků, tradic, kulinářského umění, hudby, tance a jazyků. Pohostinní obyvatelé země přijímají turisty s neustálým úsměvem a s nadšením je seznamují s místními poměry. Podél Atlantského oceánu se táhnou liduprázdné zlatavé pláže. Vnitrozemské horské oblasti vybízejí k túrám přírodou a v národních parcích je k vidění bohatá flóra a fauna. Krásné počasí podtrhuje přívětivost krajiny a dělá z Pobřeží slonoviny jednu z nejatraktivnějších zemí západní Afriky.
  Prodejci pocházejí z etnika Gouro a nabízejí k ochutnání slané i sladké speciality.

  🇫🇷 FRANCIE – ALLIANCE FRANCAISE

  Alliance Française je vzdělávací a kulturní centrum reprezentující francouzskou kulturu. Dnes nabízí turistické informace o různých regionech Francie s mapami, průvodci a časopisy. Ve stánku je k zakoupení kniha Ilustrovaný průvodce francouzskou kuchyní za přítomnosti Evy Aubry, jedné ze spoluautorek. Můžete si také vybrat z levandulových produktů značky Kup Levandule či svoji volbu prodiskutovat s majitelkou Olgou Pospíšilovou.

  🇺🇦 UKRAJINA – SRDCE LIDEM

  Spolek založený v roce 2023, jehož cílem je napomáhat k rozvoji demokracie a zvyšování tolerance ve společnosti. Snaží se přispívat ke kladným vztahům mezi cizinci a českými občany a vytvářet rovné příležitosti mezi lidmi bez ohledu na občanství a náboženskou víru. Podporuje i jiné obecně prospěšné aktivity, zvláště zdraví, přírodu, výzkum, kulturu a sport, sociální projekty, stejně jako jednotlivce i organizace blízké účelu spolku.

  🇦🇲 ARMÉNIE

  Jedna z nejstarších zemí s bohatou kulturou, která již v roce 301 jako první přijala křesťanství.
  Můžete ochutnat nejznámější pokrmy arménské kuchyně – vinné či zelné listy plněné hovězím masem a rýží, slané pirohy plněné bramborem, tradiční arménský medovník, paxlavu, sladké pečivo Gata, dort Napoleon a mnoho dalších sladkých i slaných dobrot.

  ROMSKÁ KUCHYNĚ MAGDY GÁBOROVÉ

  Magda Gáborová je romská prozaička a pohádkářka, píšící převážně v romském, ale i v českém jazyce. Inspiraci čerpala z dětství, kdy poslouchala pohádkové příběhy svého dědečka a dalších vypravěčů paramisara.  Po absolvování učiliště pracovala na různých pozicích. Po dokončení soukromé střední školy podnikatelské si vybrala obor podnikání ve zdravotnictví. Později vystudovala Vysokou školu fyzioterapie v Polsku a dnes pracuje jako fyzioterapeutka v Pardubicích. Je zaměřená na léčbu lymfatického systému horních a dolních končetin.
  Její tvorbu nalezneme v romském časopise Romano džaniben, kde publikovala články o léčitelství nebo vyprávění o Marii Terezii. Dále najdeme její tvorbu v antologii romské prózy Čalo vodí (Sytá duše).

  🇺🇬 UGANDA

  Exotická kuchyně západoafrické země nabízí karbanátky z hovězího masa cháps, rýži s kokosovým mlékem, míchanou zeleninu katogo, taštičky samosas plněné masem nebo zeleninou, obalovanou tilápii bez kosti, sladké smažené pečivo mandazi s banánem a kokosem či čerstvý ovocný džus z manga, ananasu a jahod.

  🇲🇳 MONGOLSKO

  Země s bohatou historií a nádhernou přírodou, které dominují rozlehlé stepi, drsné hory a průzračně čistá jezera. Stejně přitažlivá je zdejší nomádská kultura, jejíž tradice jsou i v 21. století stále silné. Možnost spát v jurtě, pomáhat s naháněním stáda a podojit krávu patří, díky obrovské pohostinnosti místních obyvatel, k vrcholným zážitkům návratu ke kořenům. Na druhou stranu existuje na světě málo zemí s tak výraznými rozdíly městem a venkovem. Zatímco kočovní pastevci si dosud zachovávají prostý způsob života, metropole Ulánbátar se mění závratným tempem.
  Ochutnejte mongolská tradiční jídla, jako jsou velké smažené placky plněné hovězím masem chůšůry, smetana öröm, sýry byaslag, sušený tvaroh aaruul, jogurty a kefíry nebo tradiční dezert bórcog v podobě smaženého pečiva.

  ⓶⑨ BAR KLUBU 29 

  O pivo a drinky se postará bar Klubu 29, který můžete znát i z jiných akcí festivalu Multikulturní týden pořádaných v Divadle 29.

  🇮🇳 INDIE

  Rodinný stánek nabízí indické doplňky, šperky, šátky, koření a jiné upomínkové předměty z Indie.
  Můžete ochutnat autentický kořeněný Masala Chai nebo vyzkoušet tradiční tetování na tělo hennou, tzv. Mehendi. Pro nejmenší je připraveno malování na obličej.

  KALYNA

  Kalyna vznikla v Pardubicích v červnu 2022 v reakci na válku na Ukrajině a navazuje na aktivity místní komunity kolem Řeckokatolické farnosti a Evangelického sboru. Název Kalyna byl zvolen podle rostliny populární v ukrajinské kultuře a hudbě.
  Komunitní uprchlické centrum poskytuje základní orientaci v českém prostředí, zodpovídá individuální dotazy, organizuje kurzy českého jazyka pro dospělé i děti, pomáhá s bydlením a pracovním uplatněním, nabízí psychologickou pomoc a smysluplné trávení volného času prostřednictvím různých kroužků, workshopů a klubů.

  ŠVÁBSKÝ ŠTOLEN – BOGDANA MELCHYNČUK

  Švábský štolen je sladký rodinný příběh ze Lvova. Babička paní Bogdany byla výborná pekařka a její vnučka obnovila všechny recepty na stollen, stritzel, sušenky, rumové babas, koláče a andrut. Nabízí tak seznámení se sladkou historií Ukrajiny, která sahá až do dob Rakouska-Uherska.

  PŘÍRODNÍ MED Z UKRAJINY NĚKOLIKA DRUHŮ

  květový, akátový, lesní, pohankový a lipový. Dále propolis, propolisová tinktura, medovina a svíčky z včelího vosku.

  COFFEEHOOD

  Kutnohorská kavárna Coffeehood vám s láskou připraví skvělou kávu, osvěžující limonády a zákusky vlastní výroby. Najdete v ní širokou nabídku bezlepkového občerstvení.

  ŠANCE PRO TEBE

  Profesionální nestátní nezisková organizace nabízející služby odborníků. Pracuje s dětmi, mládeží a rodinami formou aktivní kontaktní práce, poskytuje sociální služby lidem ohroženým nepříznivou sociální situací a nabízí podpůrné aktivity ke zlepšení jejich životní situace. Působí ve Východních Čechách se sídlem v Chrudimi.
  Jídelní lístek / Меню:

  1. Boršč a pampušky s česnekem / Борщ та пампушки з часникем
  2. Plněné zelné závitky / Голубці
  3. Kompot / Компот
  4. Smažené koláče se zelím/brambory / Смажені пиріжки з капустою/картоплею

  Festivalové občerstvení

  Vino-thé-ka

  celý týden
  Pernštýnská 40

  Po celou dobu trvání Multikulturního týdne bude každý den otevřeno minimálně pět lahví z různých zemí. V průběhu týdne tak bude možné ochutnat vína z celého světa. V prodeji také vstupenky na speciální letní degustaci Evropská a světová vína s festivalovou slevou 10%.  

  Dobrá čajovna

  celý týden
  Pernštýnská 16

  V Dobré čajovně Pardubice můžete ochutnat čaje, čajové speciality, domácí Ice Tea i pochutiny a pokrmy z celého světa. Po celou dobu trvání Multikulturního týdne budeme navíc mít pro návštěvníky připraveno čajové překvapení s názvem „Multikulturní šálek”. 

  KITCHENERY

  20.–24. 5. od 7:30–15:30
  Pasáž sv. Jana, 17. listopadu 2685

  Zveme vás do take-away bistra s výběrovou kávou, kde se nejen během festivalového týdne podává mezinárodní snídaně, obědy a streetfood.

  Festivalový dojezd

  Komunitní brunch

  26. 5. 2024 10:00
  Fara, Sladkovského 638/44

  V rámci připomenutí Mezinárodního dne proti rasismu bude ve farním sboru Českobratrské církve evangelické v Pardubicích vést bohoslužby a kázat na téma důstojnost celocírkevní farář pro menšiny Mikuláš Vymětal. Všichni jsou srdečně zváni.
  Připravujeme pro vás ochutnávku slaných i sladkých pochutin a nápojů z různých zemí světa. Za dobrovolný příspěvek si zapůjčíte talířek, který je vaší vstupenkou ke stolům s různými dobrotami, z nichž můžete ochutnat vše, co vás láká. V případě zájmu bude možné zakoupit dobroty také s sebou. Dobrou chuť!

  Bubenická dílna

  31. 5. 2024 15:00
  Fara, Sladkovského 638/44

  Přijďte si poslechnout a vyzkoušet, jak zní bubny z různých koutů světa, bicí souprava a misky s vodou. Poznáte, jakou melodii na ně Filip Tománek hraje? Rytmicko-melodické odpoledne pro děti od 6 let.
  Poznámka: vhodné pro děti od 6 let; nutná rezervace místa kvůli kapacitě sálu do 30.5.2024 na emailu: sbor@pardubicce.cz