Program
- ročník festivalu Multikulturní týden se koná pod záštitou senátorky Parlamentu ČR Miluše Horské, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, primátora Statutárního města Pardubice Martina Charváta a rektora Univerzity Pardubice Libora Čapka.
Většina akcí je „baby friendly“.
Není-li uvedeno jinak, vstup na akce je zdarma.
Změna programu vyhrazena.
Plakát a program ke stažení:
Pátek 6. 5. – Let’s Start Small
SENIORSKÝ PÁTEK: Deníky
10.00–12.00
Galerie města Pardubic (GAMPA), Příhrádek 5
Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naše heslo: věk je jen číslo. Psali jste si někdy deník? Jak vypadal? Byl linkovaný nebo čistý? Kreslili jste do něj, lepili nebo pouze psali? Byl to deník na cesty nebo na každodenní poznámky? A vytvořili jste si ho někdy sami? Na naší dílně si budete moci deník vlastnoručně vyrobit a mít ho tak zcela podle vlastních představ. Vstupné: 50 Kč / osoba, nutná rezervace na e-mailu brezinova@gmpardubice.cz (Nikola Březinová), tel.: +420 608 209 897.
pestrý příhrádek aneb s chutí do toho
15.00–20.00
Příhrádek
Nenechte si ujít oficiální zahájení 11. ročníku festivalu Multikulturní týden! Pestrý taneční a hudební koktejl namixují účinkující z dětské taneční skupiny Sarnai (Růže) z Mongolska, tanečníci z HPM Dance Studia s afro jazzem, Mr. Energy Na Casa (Vitor Tavares Mendes) zpívající v anglickém a kreolském jazyce (Afroswing, Afropop, RnB a Ghetto Zouk) či umělci z Balkánu a Afriky. Nebude chybět ani textilní dílna „Příběhy vetkané do ručně tkaných látek Mexika“ pod vedením lektorek projektu Colores Mexico, které svou činností podporují tkalce z Mexika a jejich řemeslo, a tvůrčí dílna s bavorskou tematikou v rámci Bavorského roku. Program doplní cizokrajné i české speciality (např. kolumbijská káva, český cider, francouzské delikatesy, mongolský chušúr a tradiční mléčné lahůdky, ukrajinské a bavorské speciality) a stánek s mexickými rukodělnými výrobky. K dispozici bude též odpočinková louka pod Knihovním centrem, kde na vás budou čekat piknikové deky a hry. Od 17.30 se připojí i Let’s talk! Pardubice se svým piknikem.
15:15 – úvodní slovo
15:30 – H.P.M. Dance Studio Pardubice
16:10 – Ramil Gasanov (hudební vystoupení)
16:40 – Andrij Pyrih a Marian Kurylo – hudební vystoupení (Ukrajina)
17:20 – mongolská dětská taneční skupina Sarnai
18:15 – Mr. Energy Na Casa
19:00 – Sarraf (balkánské písně)
V Galerii města Pardubic a Knihovního centra u Vokolků bude možné navštívit aktuální výstavy (podrobnosti najdete u doprovodného programu festivalu).
sobota 7. 5. – Let’s Dance
taneční workshopy
15.00–18.00
Divadlo EXIL, Tř. Míru 60 (pod Machoňovou pasáží)
15.00 – 15.45 (Mongolské tance)
Mongolové jsou známí svou láskou ke koním. Tradiční tanec mongolských kočovníků je plný pohybů, které se koňmi inspirují. Mongolská lektorka a tanečnice Saranjargal Munkhdemberel z místní taneční skupiny Sarnai (Růže) vás naučí pár základních pohybů takového tance.
16.00 – 16.45 (Swing)
Malá swingová tančírna s lektorem taneční školy Swingberry Petrem Kolářem. Swing představuje jazzový hudební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století. Šlo o období, kdy se jazz uplatnil jako populární taneční hudba. Ve swingu se míchaly černošské a bělošské prvky a tvoří tak přechod od tradičního k modernímu jazzu.
17.00 – 17.45 (Afropop)
Taneční workshop Afropop s Vitorem Tavaresem Mendesem vychází ze západoafrického moderního tance a je určen pro každého, kdo si chce užít radost z tance a pohybu, odreagovat se a nabít energii. Vitor je zkušený tanečník s kapverdskými kořeny, který pochází z Portugalska. Tancuje již od roku 2002. Zkušenosti má např. s capoeirou, africkými tanci, Kizombou a Ghetto Zouk Dance.
Taneční workshopy jsou vhodné pro tanečnice a tanečníky od 12 let. Z kapacitních důvodů je nutná registrace na bit.ly/TanecRegistrace.
flamenco!
od 19.00 hodin
Divadlo Exil, Tř. Míru 60 (pod Machoňovou pasáží)
Španělské rytmy v podání taneční školy Flamenco Pardubice za doprovodu živé hudby (kytara, zpěv, cajón). Večer plný hudby, tance, barev, temperamentu, hrdosti a dobré nálady. Ochutnejte s námi Španělsko všemi smysly! Moderuje Tomáš Klement.
Z kapacitních důvodů je nutná registrace na bit.ly/TanecRegistrace.
neděle 8. 5. – Let’s Play Sports
sportovní den
08.00–16.00
Univerzita Pardubice, Sportovní hala, Kunětická 92
Volejbalové týmy se utkají v turnaji, kde může zvítězit jen jeden z nich. Účastníky čeká také zajímavý doprovodný program, např. soutěž v házení na koš, mongolský zápas, atraktivní sportovní ukázky a informace o první pomoci. Občerstvení zajišťuje Café Robinson. Registrace volejbalových týmů na e-mailu mkt.pce@gmail.com.
tvůrčí neděle: záznamy ze všedních dní i z cest
15.00–17.00
Galerie města Pardubic (GAMPA), Příhrádek 5
Víkendová dílna (nejen) pro děti, ale i pro jejich rodiče a další dospěláky, kteří se nebojí zkoumat zákoutí a možnosti současného umění i sebe sama.
Při každodenních dobrodružstvích se toho hodně odehraje a občas je dobré si zážitky nějakými poznámkami či skicou zaznamenat. Na výtvarné dílně si vyzkoušíte knihařské řemeslo, při kterém vám pod rukama vznikne vlastní deník, skicář či zápisník. Každému dle libosti.
Vstupné: 50 Kč / osoba, nutná rezervace na e-mailu brezinova@gmpardubice.cz (Nikola Březinová), tel.: +420 608 209 897.
romský večer: pal soste pes (na) vakerel? (O čem se ne/hovoří?)
15.00–20.00
Divadlo EXIL, Třída Míru 60 (pod Machoňovou pasáží)
16:00 – 17:30 AUTORSKÉ ČTENÍ
Autorské čtení romských spisovatelek Evy Danišové, Magdy Gáborové a Ivety Kokyové přiblíží bohatost romské kultury. Pozvané autorky pojí jejich specifická zkušenost s romštinou, věk i vztah k východním Čechám. Jejich díla seznamují čtenáře s romskými rodinami v České Třebové, Hořicích, Hradci Králové a Pardubicích. Pro tuto speciální příležitost budou vybrány příspěvky, které tematicky souvisejí s filmem, jenž bude promítán. Objeví se v nich téma válečné zkušenosti i silných rodinných vazeb, které jsou v romských komunitách tak důležité. Přijďte si poslechnout autorské čtení v „lahodné“ romštině i v českém překladu.
17:30 – 19:00 JAK JSEM SE STALA PARTYZÁNKOU
Projekce celovečerního dokumentárního filmu. Přibližuje příběhy Romů v odboji, z nichž mnozí položili v boji za svobodu své životy. Jejich příběhy upadly v zapomnění a oni tak zemřeli podruhé.
19:00 – 20:00 ON-LINE DEBATA S REŽISÉRKOU FILMU VEROU LACKOVOU
Dokument Jak jsem se stala partyzánkou je dílem slovenské režisérky Very Lackové. Ta svou tvorbou bojuje proti stereotypnímu vnímání a diskriminaci menšin. Film úzce souvisí s rodinou režisérky, která vypráví příběh vlastního dědečka.
Večerem budou provázet Lucie Fuková (dříve Horváthová) a Lada Viková.
Pondělí 9. 5. – Let’s Socialize
sociocon 2022
13.00–20.00
Divadlo 29, Sv. Anežky České 29
Co je Sociocon? Jde o jednodenní studentskou konferenci Katedry sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice. Na této akci prezentují výsledky své celoroční činnosti nejen akademičtí pracovníci, ale také studenti, absolventi, odborníci z jiných akademických pracovišť i specialisté z aplikovaných oborů. Jednotlivé odborné vstupy mohou mít podobu konferenčního příspěvku nebo dokumentárního filmu s antropologickou tematikou.
jak se u nás podniká cizincům
18.00–20.00
Pardubický podnikatelský inkubátor (P-PINK), nám. Republiky 2686 (Dům techniky, 4. patro)
Diskusní program s vybranými podnikateli z řad cizinců doplní prezentace prostor a možností P-PINK. Nebude chybět ani občerstvení.
úterý 10. 5. – Let’s Meet the World
letem světem
10.00–14.00
univerzita Pardubice, Dopravní fakulta, Studentská 55
Program je určen pro mateřské a základní školy, školní družiny a širokou veřejnost. Během workshopů studenti představí kultury vybraných zemí celého světa, jejich tradice či typické hry, sporty a pochutiny. Těšit se můžeme například na prezentace Brazílie, Mexika, Indie či Velké Británie.
kde domov můj?
od 17.00 hodin
Knihovní centrum u vokolků na Příhrádku
Dokumentární film Kde domov můj? popisuje osudy broumovského obyvatelstva, které bylo po 2. světové válce z tohoto regionu vysídleno. Soustředí se na člověka, vyzdvihuje lásku k domovu, pouto s Broumovskem, které stále trvá a dokonce se generačně předává. Cílem tohoto snímku není rozdělovat, ale spojovat a hledat porozumění. Dokument získal v roce 2021 prestižní ocenění v Německu. Po projekci bude následovat debata s autorem dokumentu Ondřejem Valchařem, absolventem oboru sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice a doktorandem Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.
mexický večer
od 19.00 hodin
Divadlo EXIL, Třída Míru 60 (pod Machoňovou pasáží)
Bohatství hispánské kultury představí mexická sopranistka Naomi Villegas. Rodačka z Oaxacy žijící v Praze se věnuje zpěvu již od dětství. Absolvovala hudební fakultu Univerzity Mexiko a působila v různých operách. Momentálně se zaměřuje na šíření tradiční mexické hudby a kultury. Součástí programu bude též prezentace jazykové školy Centro Hispania.
středa 11. 5. – Let’s Finish Big
rodinná středa: přírodní pigmenty
10.00–12.00
Galerie města Pardubic (GAMPA), Příhrádek 5
Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit.
Zkoušeli jste někdy malovat za pomoci přírody? Barvy, odborně se jim říká pigmenty, můžeme najít všude kolem nás. Společně si vyzkoušíme jejich míchání, sypání, hnětení. Pojďte si s námi užít práci s přírodní barvou! Ale pozor: připravte se na to, že nějaký ten pigment si odnesete i na sobě.
Vstupné: 50 Kč / rodič + dítě, každé další dítě 25 Kč, nutná rezervace na e-mailu brezinova@gmpardubice.cz (Nikola Březinová), tel.: +420 608 209 897
kuchařský ateliér s francouzskou aliancí
17.00–20.00
Integrační centrum Kosatec, Sladkovského 2824
Společně si připravíme kulinářské speciality z různých evropských zemí a ochutnáme gastronomickou rozmanitost našeho kontinentu. Menu obstará lososový gravlax, vídeňský řízek a tiramisu. Tento speciální workshop evropského vaření bude také součástí oslav francouzského předsednictví Evropské unie.
Účastnický poplatek: 250 Kč pro členy aliance a 300 Kč pro ostatní. Z kapacitních důvodů je nutná registrace na e-mailu af@afpardubice.com.
Euforia Stage
15.00–22.00
Plocha mezi Tyršovými sady a stadionem (bývalá jatka)
Unikátní spojení Univerzity Pardubice a dalších pěti českých vysokých škol nabídne speciální akci pro studenty i širokou veřejnost. Několikahodinový maraton hudby, během kterého se představí známí čeští interpreti a kapely doprovodí zábavné aktivity, soutěže, zajímavé besedy a informační sekce představující priority nadcházejícího českého předsednictví EU. Vstup zdarma. Občerstvení na místě zajištěno.
15:00 – Zajímavosti o českém předsednictví Radě EU, cestování a výjezdech po Evropě
16:30 – Debata na téma členství ČR v EU
17:30 – Koncert skupiny Vanua2
19:00 – VOXEL & Spol.
20:45 – STO ZVÍŘAT
Doprovodný program
Výstavy
SVĚTLO PÍSMA
3. – 31. 5.
Hala Turistického informačního centra v Pardubicích, nám. Republiky 1
BENEFICE PRO UKRAJINU
9. 4. – 11. 5.
Divadlo EXIL, Třída Míru 60 (pod Machoňovou pasáží)
Fotografie válečného zpravodaje České televize Tomáše Vlacha, který od roku 2014 mapuje dění na Donbasu. Po útoku Ruska na Ukrajinu sleduje válku přímo na místě. Snímky je možné si též zakoupit. Výtěžek poputuje prostřednictvím organizace Člověk v tísni na podporu Ukrajiny.
INTERMEZZO
Galerie města Pardubic (GAMPA), Příhrádek 5
Intermezzo, motto letošního programu v GAMPĚ, můžeme volně chápat jako plánovanou aktivitu nebo pauzu úmyslně „vloženou“ do života nebo tvorby a spojenou například s potřebou odpočinku, s nezbytností transformace, obratu a úniku ze zaběhlých kolejí, každodennosti, s překonáním pocitu nenaplněnosti, s chutí pomáhat, posunout se v životě nebo se zapojit do něčeho nového. Místo chronologicky řazených projektů proto dáváme v roce 2022 prostor průniku a prolínání programových vrstev, které vytváří komplexní a současně i kompaktní organismus, v němž je rovněž prostor pro experiment, zvraty, očekávání i nenápadnost. Interiér galerie pojímáme jako deník, jako záznam aktivit, které se dějí vně. GAMPA se stává místem setkávání a obousměrné směny informací, zkušeností a zážitků.
KOMENSKÝ 2020: TIMELINE A CITÁTY
7. 4. – 27. 6.
Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku
Jak souvisí myšlenky Učitele národů s jeho životem? Na to vám dá odpověď originální výstava citátů Jana Amose Komenského, které mají zajímavou ilustrovanou podobu. To vše v kontextu unikátní časové osy mapující osudy tohoto slavného pedagoga, myslitele a spisovatele. Komenského timeline je složená z dvanácti ilustrovaných papírových plakátů s důležitými událostmi z jeho života. Výstava je součástí projektu Komenský 2020.
V muzejní části se nachází i dlouhodobá expozice věnovaná významným literárním osobnostem Pardubického kraje.
PARDUBICE V MOJÍ HLAVĚ
22. 4. – 20. 5.
Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku
Jak vnímají město, které proslavil perník, koně, lední hokej a semtex, mladí talentovaní tvůrci? Co se jim honí v hlavě, když se řeknou Pardubice? Originální díla studentů EDUCA Pardubice – Střední odborné školy, s.r.o. na oblíbené regionální téma ozdobí čítárnu Knihovního centra U Vokolků. Přijďte se podívat!
soutěže
EVROPA MÝMA OČIMA
25. 4. – 3. 6.
ZNÁTE BAVORSKO?
2. 5. – 31. 5.
On-line kvíz o zajímavé ceny prověří vaše znalosti Bavorska. Soutěž se koná u příležitosti oslav 30. výročí partnerství měst Selb a Pardubice. Využijte též příležitosti načerpat autentickou atmosféru během Bavorského dne, který se uskuteční 21. 5. v prostorách Ekocentra Paleta. Více: bit.ly/KvizBavorsko
SKRYTÉ PŘÍBĚHY S BLÁZNIVÝM BARONEM
od 9. 5.
Chcete poznat Pardubice trochu jinak? Zkuste geolokační hru Skrytých příběhů a trasu „Bláznivý baron“. Vaším průvodcem bude pardubický rodák, baron Artur Kraus. Budete plnit různé úkoly. V květnu také můžete vyplnit on-line kvíz a vyhrát drobné ceny od Europe Direct Pardubice. Kvíz bude spuštěn 9. 5. u příležitosti oslav Dne Evropy. Více: bit.ly/BlaznivyBaron
TIPY PRO ŠKOLY
MULTIKULTURNÍ LISTY
Pracovní listy pro žáky základních škol a studenty středních škol ve třech stupních náročnosti přibližují téma migrace či kulturní a jazykovou rozmanitost Evropy. Jejich součástí je i metodický list pro učitele a řešení. Verze pro školní rok 2021/2022.
S JAZYKY DOKÁŽETE VÍCE!
Pracovní listy pro žáky základních škol a středních škol se ve třech stupních náročnosti zaměřují na jazykovou rozmanitost a podporují jazykové vzdělávání na školách. Jejich součástí je i metodický list pro učitele a řešení. Verze pro školní rok 2021/2022.
CIZINCI V ČESKÝCH MÉDIÍCH
Interaktivní program rozvíjející kritické myšlení, práci s textem v kontextu Evropské unie, ale také rozpoznávání „fake news“.
Pracovní listy a interaktivní programy připravilo informační středisko Evropské unie Europe Direct Pardubice. Z kapacitních a organizačních důvodů je nutná registrace na e-mailu pardubice@europe-direct.cz.